Rozvod v Portugalsku – proces, dokumenty, uznání v ČR
Rozvod v Portugalsku: Postup a následky
Rozpad manželství je náročná situace, obzvlášť v cizině. V Portugalsku existují dvě základní cesty k rozvodu: rozvod dohodou (rychlejší, administrativní proces) a rozvod sporný (soudní řízení). Čeští občané žijící v Portugalsku mohou využít portugalské právní postupy – rozhodnutí o rozvodu vydané v Portugalsku je platné i v ČR díky pravidlům EU o uznávání rozhodnutí.
Rozvod dohodou (divórcio por mútuo consentimento)
Pokud se manželé na rozvodu shodnou a dohodnou se na vypořádání poměrů, mohou požádat o rozvod přímo u matričního úřadu (Conservatória do Registo Civil). Tento mimosoudní rozvod vyžaduje:
-
Písemnou dohodu o rozdělení společného majetku (pokud měli společné jmění).
-
Dohodu o péči o případné nezletilé děti a výživném (plán rodičovství).
-
Dohodu o případném výživném mezi manžely (pokud je požadováno).
Manželé předloží žádost o rozvod na matrice spolu s uvedenými dohodami. Matrika věc posoudí a pokud jsou formality v pořádku, rozvod může být schválen během několika týdnů až měsíců. Při jednání na matrice se sepisuje protokol; není-li u dohody o dětech pochybnost o jejich blahu, není nutný zásah soudu. Tento typ rozvodu je relativně rychlý a méně nákladný (platí se jen menší správní poplatek).
Soudní rozvod (divórcio litigioso)
Pokud nedojde k dohodě, musí jeden z manželů podat návrh na rozvod k soudu. Portugalsko má bezvadový rozvod, tzn. není třeba dokazovat zavinění; jako důvod se uvádí nenapravitelný rozvrat soužití. Soud pak rozhoduje o:
-
Rozvodu samotném – zpravidla se vyhoví, pokud je manželství zjevně nefunkční.
-
Péči o děti – soud stanoví, komu budou děti svěřeny do péče (často střídavá péče nebo výlučná péče jednoho rodiče s širokým stykem druhého) a určí výživné.
-
Výživném mezi manžely – v Portugalsku může rozvedený manžel požadovat výživné jen ve výjimečných případech a obvykle dočasně.
-
Majetkovém vypořádání – pokud se strany nedohodly, soud rozdělí společné jmění dle zákonných pravidel (obvykle rovným dílem, resp. dle předmanželské smlouvy, byla-li uzavřena).
Soudní rozvod trvá déle (měsíce až roky u sporných případů) a obvykle vyžaduje zastoupení advokátem.
Rozdělení majetku a dluhů
Při rozvodu se vychází z majetkového režimu manželů. Většina párů má společné jmění manželů (comunhão de adquiridos) – vše nabyté po svatbě se dělí napůl, zatímco předmanželský majetek zůstává každému zvlášť. Existují i režimy odděleného jmění či naopak úplného společenství, pokud byly sjednány. Při rozvodu dohodou si majetek rozdělí manželé podle své dohody (např. jeden si nechá automobil, druhý byt + doplatek). Při sporném rozvodu rozhodne soud zpravidla spravedlivě s ohledem na příspěvek každého z manželů a péči o děti.
Dluhy vzniklé za trvání manželství jsou zpravidla společné a při rozvodu se rozdělí obdobně jako majetek. Například hypotéku na společné bydlení je třeba vyřešit – buď jeden převezme nemovitost i dluh, nebo se nemovitost prodá a dluh splatí z výtěžku.
Péče o děti a výživné
Pokud mají manželé děti, klíčovou otázkou je, jak bude po rozvodu fungovat péče. Portugalské právo preferuje dohodu rodičů. Při rozvodu dohodou rodiče předloží tzv. rodičovský plán (regulação das responsabilidades parentais), kde upraví, u koho budou děti bydlet, jak se budou stýkat s druhým rodičem a kolik bude činit výživné. Soud (nebo matrika) tuto dohodu schválí, pokud je v zájmu dítěte. Při sporu rozhodne soud – často stanoví střídavou péči nebo svěří děti jednomu rodiči a druhému určí styk + alimenty.
Výživné na děti se vyměřuje podle potřeb dítěte a možností rodiče. Výživné mezi bývalými manžely je v Portugalsku méně časté; může být přiznáno přechodně, pokud je jeden z manželů po rozvodu v těžké finanční situaci.
Uznání rozvodu v ČR
Rozvodové rozhodnutí vydané v Portugalsku je v ostatních členských státech EU (včetně ČR) uznáváno automaticky (podle nařízení Brusel II bis/II ter). Není tedy nutné procházet zvláštním soudním uznáním v ČR. Je však vhodné nechat si portugalský rozvodový rozsudek opatřit apostilou a přeložit do češtiny, pokud budete v ČR potřebovat úředně doložit, že jste rozvedeni (např. při nové svatbě v ČR).
Pokud byl sňatek původně zapsán v české matrice, doporučuje se oznámit českým úřadům rozvod pro účely evidence. Český občan může požádat Zvláštní matriku v Brně o zápis rozvodu uzavřeného v cizině – předkládá se k tomu pravomocný portugalský rozsudek s apostilou a překladem. Tato evidence však nemá vliv na platnost rozvodu – rozvod je platný dnem právní moci rozhodnutí v Portugalsku.
Dopady na pobyt a občanství
Je-li rozvodem dotčen cizinec, který získal povolení k pobytu jako rodinný příslušník občana EU, zachovává si právo pobytu za určitých podmínek. Například občan třetí země, který se rozvedl s občanem ČR či Portugalska, může požádat o samostatný trvalý pobyt, pokud manželství trvalo alespoň 3 roky (z toho 1 rok v Portugalsku). Rozvod jako takový nemá vliv na již udělené občanství – pokud někdo získal portugalské občanství během manželství, po rozvodu si ho ponechává.
Interní odkazy: Sňatek v Portugalsku, Portugalské občanství, Apostila a překlady, Pobyt pro rodinné příslušníky
Externí odkazy: