Portugalské občanství – podmínky a postup získání
Portugalské občanství: Jak ho získat
Získání portugalského občanství otevírá dveře k plným právům občana EU včetně volebního práva a portugalského pasu. Pro Čechy je dobrou zprávou, že dvojí občanství je povoleno – jak Česká republika (od roku 2014) en.wikipedia.org, tak Portugalsko umožňují mít více než jednu státní příslušnost. Nejčastější cestou k občanství pro expaty je naturalizace po 5 letech trvalého pobytu v Portugalsku. V této příručce se zaměříme právě na tento proces a zmíníme i další možnosti.
Podmínky pro získání občanství naturalizací
Abyste mohli požádat o portugalské občanství naturalizací, musíte splnit několik základních požadavků:
-
Délka pobytu: Mít legální trvalý pobyt v Portugalsku po dobu alespoň 5 let. Toto je minimální nepřerušená doba pobytu na portugalském území požadovaná zákonem (počítá se od data vydání certifikátu o registraci pobytu CRUE).
-
Jazyková znalost: Prokázat znalost portugalštiny na úrovni A2 podle evropského referenčního rámce. To obnáší složení jazykové zkoušky (např. CIPLE) nebo předložení certifikátu z kurzu akreditovaného Ministerstvem školství. Výjimku z jazykového požadavku mají osoby starší 60 let či s určitými zdravotními handicapy.
-
Bezúhonnost: Mít čistý trestní rejstřík. Zákon stanoví, že žadatel nesmí být odsouzen za závažný trestný čin s trestem odnětí svobody 3 a více let. Budete dokládat výpis z rejstříku trestů z Portugalska a z ČR (případně dalších zemí, kde jste žili).
-
Integrace: Úřady posuzují i míru integrace v portugalské společnosti. Prakticky to znamená, že během svého pobytu byste měli například platit daně, mít zdravotní pojištění SNS a nebýt závislí na sociálních dávkách. Součástí žádosti bývá potvrzení o registraci u finančního úřadu a ve veřejném zdravotním systému.
-
Další: Musíte být plnoletí (18+ let) nebo mít zplnomocnění zákonných zástupců. Dále je nutné mít platný pobytový průkaz (CRUE či kartu trvalého pobytu) jako důkaz, že jste rezident.
Proces podání žádosti
Žádost o udělení občanství se podává u Ústředního rejstříku (Conservatória dos Registos Centrais) v Lisabonu, případně prostřednictvím místní matriky. Doporučuje se využít služeb právníka nebo notáře, kteří pomohou s kompletací dokumentů a podáním žádosti. Můžete také požádat na portugalském konzulátu, ale proces bývá rychlejší přímo v Portugalsku.
Doklady k žádosti typicky zahrnují:
-
Cestovní pas + portugalský pobytový průkaz (CRUE / certifikát o trvalém pobytu).
-
Rodný list žadatele, opatřený apostilou a úředním překladem do portugalštiny. (Více o apostile viz článek Apostila a úřední překlady.)
-
Doklad o znalosti jazyka (certifikát zkoušky na úrovni A2).
-
Portugalské daňové číslo NIF a potvrzení o daňové rezidenci (obvykle splníte předložením potvrzení o přidělení NIF a kopií daňového přiznání, pokud jste v Portugalsku pracovali). (Co je NIF: viz Daňové identifikační číslo.)
-
Čistý trestní rejstřík z ČR (a případně dalších zemí). Portugalské úřady si váš výpis z portugalského rejstříku zajistí samy.
-
Doklad o zaplacení správního poplatku (pohybuje se kolem 250 €).
Po podání žádosti obdržíte potvrzení a spis je posouzen úředníky. Proces je poměrně zdlouhavý – v roce 2025 trvá vyřízení standardní žádosti zpravidla 6–12 měsíců. Po schválení budete vyzváni ke složení slibu věrnosti Portugalské republice. Následně získáte certifikát o státním občanství a můžete požádat o vydání portugalského občanského průkazu (Cartão de Cidadão) a cestovního pasu.
Další cesty k občanství
Kromě naturalizace po 5 letech existují i jiné způsoby, jak nabýt portugalské občanství:
-
Sňatkem nebo registrovaným partnerstvím s portugalským občanem: Po 3 letech manželství/partnerství můžete zažádat o občanství, pokud prokážete vazbu na portugalskou komunitu (např. společné bydlení v PT, základní znalost jazyka). (Více v článku Sňatek v Portugalsku.)
-
Původem (descendente): Pokud máte aspoň jednoho rodiče nebo prarodiče s portugalským občanstvím, lze požádat o občanství na základě původu. V takovém případě se nevyžaduje 5 let pobytu, ale musíte doložit genealogické dokumenty a základní znalost portugalštiny.
-
Narození dítěte v Portugalsku: Dítě narozené v Portugalsku cizincům může získat občanství, pokud zde alespoň jeden rodič legálně pobývá minimálně 1 rok v době narození (dle zákona platného od 2020). Také děti narozené v zahraničí portugalským občanům mají nárok na občanství. (Téma rozebíráme v článku Narození dítěte v Portugalsku.)
-
Investiční program (Golden Visa): Výjimečně lze občanství získat i nepřímo prostřednictvím investičního víza. To vyžaduje nejprve získat povolení k pobytu investora a po 5 letech pobytu s tímto statusem lze žádat o občanství, obdobně jako u běžné naturalizace.
-
Zvláštní zásluhy: Portugalská vláda může udělit občanství za mimořádné zásluhy (např. vědecké, kulturní, sportovní úspěchy), což je však velmi vzácné.
Po nabytí občanství
Jakmile se stanete portugalským občanem, nezaniká vaše české občanství (pokud ho nechcete výslovně pozbýt). Můžete tedy legálně mít oba pasy a využívat výhod obou občanství. Po získání občanství nezapomeňte:
-
Požádat o vydání portugalského občanského průkazu a pasu (na úřadě IRN).
-
Případně nahlásit nové občanství i na české matrice (lze přes ZÚ ČR – doložíte portugalský certifikát o občanství).
-
Pokud jste v Portugalsku do té doby měli jen status cizince s pobytem, odhlaste svůj starý pobytový průkaz na cizinecké policii (SEF) – už ho jako občan nebudete potřebovat.
Získání občanství je významný milník. S portugalským pasem můžete volně žít a pracovat kdekoli v EU a také využívat bezvízový styk do více než 180 zemí světa (podle indexu pasů patří portugalský pas mezi nejvýhodnější).
Interní odkazy: Trvalý pobyt v Portugalsku, Sňatek v Portugalsku, Narození dítěte, Apostila a překlady, Kurzy portugalštiny
Externí odkazy: