Pobyt rodinných příslušníků v Portugalsku (non-EU rodina)
Pobyt rodinných příslušníků občana EU v Portugalsku
Pokud se do Portugalska stěhujete s rodinnými příslušníky, kteří sami nejsou občany EU, je potřeba pro ně zajistit odpovídající povolení k pobytu. Jako občan EU máte právo doprovodit svou rodinu (manžela, registrovaného partnera, děti, případně rodiče v péči) do Portugalska – na základě směrnice 2004/38/ES mají rodinní příslušníci občana EU nárok na odvozený pobyt.
Vízum a vstup
Nejprve musí rodinný příslušník do Portugalska legálně vstoupit. Pokud je jeho domovská země vízově povinná, měl by si před cestou obstarat vstupní vízum pro rodinné příslušníky EU (typ D/Schengen) zdarma na portugalském velvyslanectví. Občané bezvízových zemí mohou přicestovat bez víza a status vyřešit po příjezdu.
Registrace u SEF do 3 měsíců
Po příjezdu má rodinný příslušník právo pobývat v zemi až 3 měsíce bez formalit (stejně jako vy). Pokud však hodlá zůstat déle než 90 dnů, do 3 měsíců od vstupu by měl požádat na cizinecké policii SEF (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) o vydání Pobytové karty rodinného příslušníka občana EU (Autorização de Residência para Familiar de Cidadão da UE).
K žádosti je potřeba:
-
Platný cestovní pas rodinného příslušníka.
-
Doklad o vztahu k občanovi EU: oddací list (u manžela), rodný list (u dítěte), případně jiný důkaz rodinné vazby. Dokumenty vydané v ČR musí mít apostilu a překlad (viz Apostila a překlady).
-
Potvrzení o registraci občana EU (CRUE) nebo jiné potvrzení pobytu občana EU v Portugalsku.
-
2 fotografie pasového formátu.
-
Vyplněný formulář SEF a čestné prohlášení, že rodinný příslušník žije ve společné domácnosti s vámi (občanem EU).
-
Poplatek cca 15 €.
SEF po podání žádosti vystaví do 6 měsíců pobytovou kartu s platností 5 let (nebo kratší, pokud plánovaný pobyt občana EU je kratší). Tato karta potvrzuje právo pobytu obdobné jako mají občané EU.
Práva a povinnosti rodinného příslušníka
Rodinný příslušník s touto kartou má právo pracovat (bez pracovního povolení), studovat a využívat veřejné služby v Portugalsku za stejných podmínek jako rezidenti EU. Měl by však stejně jako ostatní rezidenti získat NIF, NISS atd., pokud bude pracovat či podnikat. Po 5 letech nepřerušeného pobytu může získat trvalý pobyt – v jeho případě jde o Kartu trvalého pobytu rodinného příslušníka EU, o kterou opět žádá u SEF.
Rodinný příslušník je povinen nahlásit případné změny (např. rozvod, úmrtí občana EU, stěhování). Pokud dojde k rozvodu nebo úmrtí občana EU před získáním trvalého pobytu, může si rodinný příslušník zachovat právo pobytu za jistých podmínek – např. manželství muselo trvat alespoň 3 roky, z toho 1 rok v Portugalsku, nebo rodinný příslušník má ve vazbě na Portugalsko děti či jiné hlubší vazby.
Praktické rady
-
Na návštěvu SEF je nutné se předem objednat (online nebo telefonicky). Termíny mohou být i několik týdnů dopředu, proto si to naplánujte včas.
-
Po získání pobytové karty může rodinný příslušník cestovat po EU bez víz (musí mít pas a kartu s sebou). Při vstupu do jiné země EU však někdy kontroly vyžadují prokázat, že cestuje spolu s občanem EU nebo za ním.
-
Tato karta se neobnovuje každý rok – platí 5 let, poté se mění za trvalou. Pokud byste jako občan EU opustili Portugalsko a přesunuli se do jiné země EU, rodinný příslušník bude muset znovu žádat v nové zemi.
-
Pokud má rodinný příslušník zemi původu v Schengenu (např. Švýcarsko), může se situace lišit – švýcarští občané nepotřebují totéž povolení, protože mají s EU zvláštní dohody.
Interní odkazy: Registrace pobytu (CRUE), Trvalý pobyt v Portugalsku, Rozvod v Portugalsku, Apostila a překlady
Externí odkazy: