Dědictví v Portugalsku – právní úprava a dědická daň
Dědictví v Portugalsku: Závěť a dědické řízení
Pokud vlastníte majetek v Portugalsku nebo tam trvale žijete, je dobré porozumět místním pravidlům dědictví. Dědické právo v rámci EU se řídí Nařízením EU č. 650/2012 (o dědictví) – to stanoví, že rozhodným právem pro dědictví je právo země, kde měl zůstavitel obvyklé bydliště v době úmrtí, pokud v závěti neurčí jinak. To znamená, že čeští občané žijící trvale v Portugalsku by se dědili podle portugalského práva, pokud v závěti nestanoví, že chtějí použít právo své státní příslušnosti (české). Níže popisujeme klíčové aspekty dědění podle portugalského práva a co lze případně upravit závětí.
Pořízení závěti
V Portugalsku lze sepsat závěť (testamento) buď u notáře jako notářský zápis, nebo jako vlastnoruční (holografní) závěť, která musí být ručně napsaná a podepsaná zůstavitelem a následně uložena u notáře. Závěť umožňuje zůstaviteli rozhodnout o rozdělení svého majetku po smrti, avšak portugalské právo obsahuje povinné podíly pro neopomenutelné dědice.
Povinný díl pro rodinu
Podobně jako v ČR mají i v Portugalsku nejbližší příbuzní právo na povinný dědický podíl bez ohledu na obsah závěti (tzv. herdeiros legitimários). Mezi neopomenutelné dědice patří:
-
Potomci (děti, případně vnoučata, pokud dítě již zemřelo).
-
Manžel/manželka zůstavitele.
-
Předci (rodiče) – ale pouze pokud zůstavitel nemá potomky.
Tyto osoby musí obdržet minimálně zákonem stanovený podíl z pozůstalosti. Například:
-
Zůstavitel zanechal manžela a děti: dvě třetiny majetku tvoří povinný díl, o nějž se dělí rovným dílem manžel a všechny děti. Zbylá třetina je volná část, kterou může zůstavitel v závěti odkázat dle libosti.
-
Zůstavitel má jen manžela a žádné děti: povinný díl pro manžela je polovina pozůstalosti.
-
Zůstavitel má jen děti a ne manžela: povinný díl pro děti je také polovina (jedno dítě musí dostat min. 50%, dvě děti dohromady také 50% atd., dělí se rovným dílem).
Závětí lze tedy volně rozdělit pouze tzv. disponibilní část majetku (typicky jednu třetinu, pokud jsou děti i manžel). Pokud by závěť opominula neopomenutelné dědice, mohou se po smrti domáhat svého zákonného podílu.
Dědění bez závěti (intestátní)
Pokud závěť neexistuje, nastupuje zákonná dědická posloupnost dle portugalského občanského zákoníku. Přednost mají manžel a děti (dědí rovným dílem). Pokud zůstavitel neměl děti, dědí manžel a případně rodiče zůstavitele. Nezanechal-li ani manžela, ani potomky, dědí rodiče (případně sourozenci). Vzdálenější příbuzní dědí pouze pokud nejsou žádní bližší příbuzní. Pokud se nenajde žádný zákonný dědic, připadá majetek státu.
Dědické řízení
Proces vypořádání pozůstalosti v Portugalsku často probíhá u notáře. Notář ověřuje závěť (pokud je), sestaví inventář majetku a identifikuje dědice. Pokud jsou dědicové a podíly jasné a nedochází ke sporu, notář vydá listinu o vypořádání dědictví. V komplikovanějších případech (spor o platnost závěti, nesouhlas mezi dědici) se věc může přesunout k soudu. Portugalští notáři a advokáti mohou také vydat Evropské dědické osvědčení, které je uznáváno v ČR i jinde v EU pro prokázání dědictví.
Dědicové by měli získat úmrtní list z portugalské matriky a kontaktovat notáře k zahájení dědického řízení. Doporučuje se najmout právního zástupce znalého místního práva, zejména u větších pozůstalostí či nemovitostí.
Dědická daň a poplatky
Dobrou zprávou je, že Portugalsko zrušilo klasickou dědickou daň v roce 2004. Blízcí příbuzní (manžel, děti, rodiče) tak neplatí z děděného majetku žádnou daň. Existuje pouze kolkovné (stamp duty) ve výši 10 %, a to navíc jen u dědictví, kde dědicem není přímý příbuzný či manžel. Například pokud byste odkázali majetek osobě, která není v linii přímých příbuzných, zaplatí tato osoba 10 % z hodnoty zděděného majetku jako daň. Zděděné nemovitosti v přímé linii jsou od daně osvobozeny.
Notáři si účtují poplatky za vyřízení dědictví podle hodnoty pozůstalosti, plus náklady na zveřejnění oznámení apod. V porovnání s jinými zeměmi však dědictví v Portugalsku nepodléhá vysokému zdanění, což je atraktivní pro plánování.
Doporučení pro Čechy v Portugalsku
-
Zvažte sepsání závěti a případně v ní uveďte, podle jakého práva chcete dědit (portugalského vs. českého), abyste předešli nejistotě. Pokud preferujete české právo (např. kvůli odlišným povinným dílům), výslovně to v závěti uveďte.
-
Mějte pořádek v dokumentech k majetku (listy vlastnictví k nemovitostem, smlouvy o účtech), aby je dědici snadno dohledali.
-
U většího majetku a vícenárodních rodin zvažte konzultaci s advokátem specializovaným na mezinárodní dědické právo, ať už v ČR nebo v Portugalsku.
Interní odkazy: Podnikání v Portugalsku (plánování nástupnictví ve firmě), Apostila a překlady
Externí odkazy:
-
Madeira CS – Dědická daň v Portugalsku